Jak wyczyścić meble ogrodowe?
Jak wyczyścić meble ogrodowe?

Meble ogrodowe narażone są na stałe zabrudzenia z uwagi na wiele czynników zewnętrznych, którym są poddawane. Oczywiście, ważna jest jakość materiałów, z jakich są stworzone, jednak regularne czyszczenie jest niezbędne. Czytaj dalej, a dowiesz się, jak odpowiednio czyścić i pielęgnować meble ogrodowe, aby móc cieszyć się nimi jak najdłużej!

Jak czyścić drewniane meble ogrodowe? 

Czyszczenie mebli drewnianych jest nieco wymagające, jednak konieczne, dlatego warto poznać skuteczne sposoby na właściwą ich pielęgnację. Pierwszym krokiem przed tym, zanim dowiesz się jak czyścić drewniane meble ogrodowe, jest całościowe odkurzenie ich przy pomocy szczotki lub cienkiej końcówki odkurzacza. To jak następnie wyczyścić meble ogrodowe, zależy od ich wykończenia.

Te, pokryte lakierem do drewna, jak np. stoły, leżaki drewniane czy ławy, wystarczy umyć ciepłą wodą z płynem przeznaczonym do mycia naczyń. Warto pamiętać, aby przed rozpoczęciem mycia, dobrze wykręcić ścierkę z nadmiaru wody. Jeśli powierzchnia tych mebli nie wygląda atrakcyjnie, jak u często używanych ław ogrodowych, warto zeszlifować wierzchnią warstwę i nałożyć nową. To nie tylko odświeży wygląd np. stołu ogrodowego z ławkami, ale również zabezpieczy je przed niesprzyjającymi warunkami na zewnątrz.

Jak wyczyścić meble ogrodowe plastikowe?

Jeśli zastanawiasz się jak wyczyścić meble ogrodowe plastikowe, mamy dobrą wiadomość. Nie są one wymagające i z łatwością można je doczyścić. Co więcej, do mycia tych mebli nie trzeba stosować specjalnych środków, wystarczy ciepła woda z płynem do naczyń, a gąbką bez większych trudności usuniesz plamy i brud.

Zaznaczyć jednak warto, żeby do czyszczenia plastikowych mebli ogrodowych nie używać ostrych gąbek, czy szczotek tzw. druciaków, które mogą porysować ich powierzchnię. Taka sama sytuacja jest z mocniejszymi detergentami, szczególnie mowa o tych, posiadających mikrogranulki, które mogą zarysować meble.

A jak wyczyścić meble ogrodowe plastikowe w białym kolorze? Nie ma nic prostszego! Użyj mieszanki octu i sody oczyszczonej, a Twoje meble odzyskają czysty wygląd. Wymieszaj litr wody z 2 łyżkami octu oraz ¼ szklanki sody i umyj tą mieszanką plastikowe meble. Powstały preparat jest niezwykle skuteczny i ekologiczny.

Meble ogrodowe z technorattanu — jak czyścić?

Meble z technorattanu to produkty z tworzywa sztucznego, dlatego też ich czyszczenie odbywa się analogicznie do mebli plastikowych. Nie trzeba obawiać się wody czy wilgoci, ponieważ nie zagraża ona meblom. Spokojnie można oczyścić je z kurzu czy brudu wodą z węża, a następnie przejść do mocniejszego i dokładniejszego czyszczenia.

Jak wyczyścić meble ogrodowe z technorattanu? Zmieszaj wodę z proszkiem do prania i wyczyść dokładnie ściereczką każdy zakamarek mebli. Możesz także ułatwić sobie sprawę i wykorzystać specjalne środki, np. te w sprayu, które szybko poradzą sobie z brudem, tłuszczem czy plamami.

Jak wyczyścić metalowe meble ogrodowe?

Metalowe meble jak ławka, stelaż do ławki ogrodowej, czy krzesła, jeśli zostały wcześniej pomalowane specjalną farbą antykorozyjną, zostały zabezpieczone przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi czy rdzą. W takim wypadku czyszczenie tych mebli oraz takich przedmiotów jak kosz ogrodowy na śmieci powinno odbywać się za pomocą ciepłej wody z płynem do mycia naczyń lub roztworem mydła.

Innym sposobem jest użycie specjalnego środka czyszczącego, który przybierać może różne formy. Sięgnąć można po preparaty w sprayu, mleczka czyszczące czy też te rozpuszczalne w wodzie. Wybrany środek w połączeniu z gąbką czy szmatką to zestaw idealny do czyszczenia metalowych mebli ogrodowych.

W sytuacji, kiedy farba na meblach zaczyna się łuszczyć i odpadać, warto zeszlifować starą warstwę i położyć nowy lakier. Poprzedniej warstwy możesz się pozbyć za pomocą papieru ściernego lub szlifierki, po czym meble można pomalować na nowo.

Podsumowując, meble ogrodowe można wyczyścić na kilka sposobów w zależności od tego, z czego zostały zrobione. Warto stosować się do zaleceń producentów, tak aby nie zniszczyć materiału czy też go nie porysować, dzięki czemu z mebli ogrodowych będzie można korzystać przez długi czas.

Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium