Jak należy dbać o ławki ogrodowe?
Jak należy dbać o ławki ogrodowe?

Zarówno ławki, jak i pozostałe meble ogrodowe przez cały rok narażone są na szkodliwy wpływ czynników atmosferycznych. By jak najdłużej zachować ich atrakcyjny wygląd i cieszyć się z funkcjonalności, jaką oferują, należy zadbać o ich prawidłową konserwację. Zależy ona w głównej mierze od materiału, z którego są wykonane - inaczej postąpimy w przypadku ławek drewnianych, a inaczej gdy posiadamy ławki z metalu. Jak więc należy o nie dbać?

Metalowe ławki ogrodowe

Ławki wykonane z metalu są ciężkie, ale jednocześnie bardzo odporne na zniszczenia mechaniczne. Wyróżnia się dwa ich rodzaje: żeliwne oraz aluminiowe. By zachować atrakcyjny wygląd ławek żeliwnych, należy co jakiś czas oczyszczać je drucianą szczotką oraz pamiętać o pokryciu nową warstwą farby. Ławki aluminiowe są z kolei znacznie lżejsze od żeliwnych. Są bardzo uniwersalne, a dzięki swoim właściwościom nazywane są meblami całorocznymi. Nie wymagają też dużego nakładu pracy, jeśli chodzi o konserwacje - jedyne o czym należy pamiętać, to ich regularne mycie.  W przypadku ławek ogrodowych zdarza się, że są one wykonane jednocześnie z metalu oraz innego materiału, np. drewna. W zależności od danej konstrukcji, proces konserwacji należy przeprowadzać w sposób właściwy dla danego materiału. 

Ławki ogrodowe z drewna

To jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do produkcji tego rodzaju mebli. Ławki ogrodowe z drewna wykonane są najczęściej z sosny, świerka, dębu, buka czy jesionu. Jeżeli są one fabrycznie zaimpregnowane i polakierowane/pomalowane farbą tworzącą wodoodporną powłokę, po sezonie letnim należy je starannie umyć, wysuszyć, a następnie przenieść do pomieszczenia (bez nadmiaru wilgoci), w którym panuje niska temperatura, jednak powyżej 0°C. Odradza się ich szczelne przykrycie folią. Szykując się do ich ponownego użycia, trzeba zadbać o przeszlifowanie miejsc ewentualnych pęknięć oraz ich pomalowanie lub polakierowanie. Niektóre gatunki drzew krajowych wymagają pielęgnacji specjalnym olejem. Zabieg ten należy wykonać 2/3 razy do roku.

Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium