Ławki miejskie oprócz tego, że są nieodzowną częścią ulicznego krajobrazu, pełnią ważną funkcję w życiu mieszkańców. W miejscach ustronnych, w pobliżu parku będą służyły relaksowi, a nawet spotkaniom towarzyskim. Seniorzy podkreślają rolę ławek w centrum miasta. Korzystają z nich, by odpocząć i zregenerować siły w drodze z zakupami czy po wizycie w przychodni. Kiedy czekamy na przystanku autobusowym, również z ochotą przysiadamy na pobliskiej ławeczce. Wreszcie, nieraz zdarzyło się nam szukać czegoś w torbie bądź w teczce z dokumentami, wówczas sąsiedztwo ławki było nieocenione. Można więc stwierdzić, że życie mieszkańców miast powiązane jest z ławkami, choć nie zawsze zdają sobie z tego sprawę.
Cechy idealnej ławki miejskiej
Co ciekawe w polskich miastach wciąż odnotowujemy zbyt małą ilość ławek przypadającą na liczbę mieszkańców. Władze miast deklarują, że będą wyrównywać te niedobory. Pewne jest, że poszukując ławki idealnej w ofercie producenta ławek, zwracamy uwagę na następujące kryteria:
- Wzornictwo – design ławki powinien pasować do stylu miejskiej architektury, na pewno dużym zainteresowaniem będą cieszyły się wzory uniwersalne – czyli popularne ławki z oparciem osadzone na metalowych stelażach oraz minimalistyczne ławki bez oparcia.
- Jakość – powiązana z wykorzystanymi materiałami, czyli solidnymi deskami odpowiednio wysuszonymi oraz zaimpregnowanymi o zaoblonych krawędziach oraz odpornymi na korozję metalowymi elementami stelaży. O klasie ławek stanowi też solidność i rzetelność wykonania.
- Wytrzymałość i funkcjonalność – czyli stabilność ławki niwelująca ryzyko przewrócenia oraz odporność na warunki atmosferyczne i standardowe obciążenie. Funkcjonalność ławki koreluje z jej rozmiarami pozwalającymi na wkomponowanie jej w nawet niewielką przestrzeń. Ławka miejska powinna też zapewniać możliwość przytwierdzenia do podłoża.
Idealna ławka miejska powinna być zatem bezpieczna, komfortowa, ale przede wszystkim dostępna.