Jak dbać o meble ogrodowe? Konserwacja mebli ogrodowych
Jak dbać o meble ogrodowe? Konserwacja mebli ogrodowych

Jak dbać o meble ogrodowe? Co trzeba wiedzieć?

Początek jesieni to najlepszy czas na konserwację mebli ogrodowych. Zacznij od wyczyszczenia sprzętu, oględzin i naprawy usterek. Zaopatrz się w preparaty i narzędzia dobrane do danego materiału.

Impregnację drewna wykonuj w suchym i przewiewnym miejscu. Pamiętaj o odzieży ochronnej. Konserwację przeprowadzaj na umytej, suchej i odtłuszczonej powierzchni. Najlepiej rób to raz w roku, ale pamiętaj o częstszym myciu wyposażenia ogrodowego.

Jak dbać o drewniane meble ogrodowe?

Prawidłowa konserwacja mebli ogrodowych z egzotycznego drewna powinna zacząć się od mycia. Lekkie zabrudzenia usuniesz wilgotną ściereczką, a nalot i większe zanieczyszczenia — środkiem do czyszczenia drewna. Następnie sprzęty muszą dokładnie wyschnąć.

Potem przetrzyj szorstkie powierzchnie np. drewnianych ławek parkowych drobnym papierem ściernym. Usuń pył suchą ściereczką. Nałóż olej impregnujący do drewna. Po upływie około pół godziny wytrzyj jego nadmiar bawełnianą szmatką. Odczekaj dobę.

Nieco inaczej może wyglądać konserwacja mebli ogrodowych drewnianych z rodzimych gatunków drewna. Jeśli drewno jest w stanie surowym, warto wzmocnić je warstwą lakieru. Można też przeprowadzić konserwację w taki sposób jak w przypadku drewna egzotycznego. Należy przy tym dostosować impregnat do gatunku drewna.

Można go zastąpić lakierobejcą. Stworzy półprzezroczystą warstwę, która delikatnie podkreśli naturalną barwę drewna i usłojenie. Możesz też zastosować oba preparaty, a także barwną farbę. Słabo eksploatowane powierzchnie warto pokryć lakierem.

Z kolei konserwacja mebli ogrodowych drewnianych lakierowanych polega na ich wyczyszczeniu, wysuszeniu i usunięciu starej warstwy lakieru. Następnie wyciera się pył i nanosi nowy lakier lub lakierobejcę.

W przypadku uszkodzonego lub zainfekowanego drewna konserwacja mebli ogrodowych obejmuje szlifowanie zniszczonej warstwy, a potem nałożenie impregnatu, lakierobejcy lub lakieru. Wcześniej trzeba uzupełnić odpowiednimi środkami ubytki w drewnie.

A jak dbać o meble ogrodowe drewniane zimą? Powinny być przechowywane w chłodnym i suchym miejscu. Wysoka temperatura prowadzi do ich przesuszenia i łamliwości.

Jak dbać o meble rattanowe?

A jak dbać o meble ogrodowe z technorattanu? Wystarczy je wyczyścić za pomocą wody i środka z łagodnym detergentem. Potem trzeba je dokładnie wysuszyć. Zimą należy przenieść je do suchego i chłodnego miejsca np. do garażu lub nakryć pokrowcem.

Jak wygląda konserwacja mebli rattanowych ogrodowych? Trzeba je umyć delikatnym detergentem i natłuścić specjalnym środkiem. Jednak prawidłowa konserwacja mebli rattanowych ogrodowych to nie wszystko. Należy trzymać je z dala od mrozu, w suchym i chłodnym miejscu.

Jak dbać o meble ogrodowe plastikowe?

Tworzywo sztuczne może ulec zarysowaniu. Mimo to konserwacja plastikowych mebli ogrodowych jest łatwa. Musisz je regularnie czyścić wilgotną ściereczką z mydłem. Unikaj ściernych środków czyszczących.

Możesz też przeprowadzić konserwację plastikowych mebli ogrodowych przy użyciu wody z octem. Przed mycie trzeba usunąć piasek i inne zabrudzenia szczotką z miękkim włosiem. Potem przetrzeć mebel ściereczką z octem. Następnie zmyć resztki wodą i wytrzeć do sucha.

Zimą stoły ogrodowe, krzesła i inne plastikowe sprzęty możesz przenieść do pomieszczenia lub nakryć pokrowcem. Podobnie okryj wyposażenie ogrodu przytwierdzone na stałe np. kosz na śmieci ogrodowy.

Jak dbać o metalowe meble ogrodowe?

Metalowe wyposażenie ogrodu można pozostawić zimą na dworze. Należy je regularnie czyścić ściereczką z mydłem. Na meblach ze stali i żelaza z czasem mogą pojawić się rysy. To prowadzi do korozji.

A jak dbać o meble ogrodowe pokryte rdzą? Należy usunąć ją drucianą szczotką. Potem nałożyć na całą powierzchnię farbę. Takim akcesorium zedrzesz też nieestetyczną warstwę farby. Minimum raz w roku trzeba naolejować śruby.

Jeśli mebel składa się z różnych materiałów, musisz dostosować proces konserwacji do każdego z nich. Tak jest np. w przypadku stelaża do ławki ogrodowej i jej drewnianych części. Mamy nadzieję, że już wiesz, jak dbać o meble ogrodowe. W naszej ofercie znajdziesz elementy małej architektury, które nie wymagają uporczywej pielęgnacji. Wystarczą proste zabiegi, aby zachować je w dobrym stanie przez wiele lat.

Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium