Podstawy segregacji śmieci - Zrozumienie zasad
Rozporządzenie wprowadzone w 2017 roku sprawiło, że w miastach i gminach pojawiły się kosze do segregacji śmieci, uwzględniające podział odpadów na 5 frakcji: plastik i metal, bioodpady, szkło, papier, odpady zmieszane. Jednocześnie należy jednak pamiętać o tym, że istnieją również odpady niebezpieczne, takie jak zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane lekarstwa, elektroodpady, czy inne odpady powstałe w wyniku działań związanych z ochroną roślin. Zasady segregacji śmieci jasno określają, które produkty powinny znaleźć się w konkretnych koszach i kontenerach.
Co to jest segregacja śmieci?
Segregacja śmieci polega na sortowaniu odpadów ze względu na materiał i surowiec, z którego powstały. Czynność ta pozwala usprawnić utylizację, ale również odzysk odpadów.
Tylko właściwa segregacja odpadów prowadzi do uzyskania pełnowartościowych surowców, które można ponownie przetworzyć. Z tego względu tak ważne jest zwrócenie uwagi na prawidłowe gospodarowanie odpadami.
Podział śmieci: główne kategorie
Kluczem do prowadzenia właściwej gospodarki odpadami jest zrozumienie wytycznych oraz zagwarantowanie miejsc składowania śmieci. Po zapoznaniu się z dokładnymi zasadami, miasta i gminy powinny zainwestować w odpowiednie kosze i pojemniki na odpady.
Papier: Jak prawidłowo segregować i dlaczego to takie ważne?
Mimo tego, że wzorzec związany z optymalną segregacją wydaje się jasny, to nie wszystkie zasady są tak oczywiste. Jak się okazuje, nie każdy papier może być wyrzucony do pojemnika przeznaczonego na odpady papierowe. Rozporządzenie Ministra Środowiska z 2016 roku określa, że papier, tekturę i tekturowe lub papierowe odpady opakowaniowe muszą znaleźć się w niebieskim pojemniku, oznaczonym napisem Papier. Do takiego kontenera powinny zatem trafiać odpady takie jak:
- opakowania wykonane z papieru, tektury i kartonu,
- papier do pakowania,
- ulotki i katalogi,
- papier szkolny i biurowy,
- papierowe torebki.
Czego w takim razie nie należy wyrzucać do niebieskiego pojemnika przeznaczonego na papier? W kontenerze tym nie mogą znajdować się:
- zużyte ręczniki papierowe i chusteczki higieniczne,
- lakierowany, zafoliowany lub zalaminowany papier,
- kartony po napojach i mleku,
- brudny lub tłusty papier,
- papierowe opakowania po materiałach budowlanych lub rolniczo-ogrodniczych.
Szkło: Jakie są zasady segregacji?
Odpowiednie sortowanie surowców szklanych polega na wrzucaniu odpadów do zielonego pojemnika, oznaczonego dodatkowo napisem Szkło. Warto pamiętać jednak o tym, że podobnie, jak w przypadku papieru, również nie każde szkło nadaje się do przetworzenia i nie wszystkie szklane materiały mogą trafiać do zielonych pojemników. Surowce, które należy wyrzucać do zielonych kontenerów, to:
- szklane butelki po sokach, napojach alkoholowych i bezalkoholowych, pozbawione kapsli i nakrętek,
- słoiki pozbawione pokrywek,
- szklane pojemniczki po kosmetykach pozbawione plastikowych nakrętek.
Do koszy z napisem Szkło nie mogą zaś trafiać:
- produkty porcelanowe lub ceramiczne,
- świetlówki i żarówki,
- szkło zbrojone,
- produkty wykonane ze szkła żaroodpornego,
- szyby okienne,
- monitory,
- lustra,
- termometry.
Tworzywa sztuczne: Co wrzucać do żółtego pojemnika?
Metale i tworzywa sztuczne oraz ich segregacja sprawia często najwięcej problemów. W żółtych pojemnikach przeznaczonych na tego rodzaju odpady powinny znajdować się takie surowce jak:
- zgniecione i opróżnione plastikowe butelki po napojach,
- zgniecione i opróżnione kartony po napojach,
- plastikowe butelki po kosmetykach i środkach czystości,
- plastikowe zakrętki, kapsle,
- plastikowe torebki, worki, reklamówki,
- puszki po napojach, po konserwach,
- drobny złom żelaza i metale kolorowe,
- plastikowe naczynia i sztućce,
- czysty styropian i opakowania styropianowe.
Należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby do pojemników przeznaczonych na metale i tworzywa sztuczne nie wyrzucać opakowań, w których w dalszym ciągu znajdują się napoje lub żywność.
Odpady zmieszane: Co do nich należy?
Do odpadów zmieszanych należą te surowce, z których nie uda się już odzyskać materiałów do ponownej produkcji. Co w takim razie powinno trafiać do czarnych koszy na odpady zmieszane?
- resztki mięsa,
- olej pochodzący ze smażenia,
- zawartość worków do odkurzaczy,
- niedopałki papierosów,
- paragony,
- zbite naczynia szklane oraz porcelanowe,
- zużyte pieluchy, ręczniki oraz chusteczki papierowe,
- plastikowe lub papierowe opakowania pokryte tłuszczem.
Elektroodpady: Jak je bezpiecznie usuwać?
Elektroodpady sprawiają mieszkańcom miast i wsi wiele problemów. Warto jednak zwrócić uwagę na szaro-niebieskie kontenery, do których można wrzucać tego rodzaju surowce. Bezpieczne usuwanie polega na oddaniu do pojemnika każdego sprzętu zasilanego prądem elektrycznym lub bateriami. Są to najczęściej stare telefony komórkowe, komputery, laptopy, drukarki, miksery, czajniki, zabawki na baterie.
Zdarza się jednak, że w niektórych miastach brakuje specjalnych koszy na tego rodzaju odpady. W takim przypadku wszystkie elektroodpady muszą trafić do specjalnego punktu zbierania takich surowców, a jest nim najczęściej PSZOK.
Odpady specjalne: Co z nimi zrobić?
Przeterminowane lub niepotrzebne wyposażenie domowych apteczek, drobny sprzęt medyczny, czy opatrunki, traktowane są jako odpady specjalne. Te materiały powinny z powrotem trafiać do lokalnych aptek lub specjalistycznych przychodni. Warto sprawdzić, które placówki przyjmują w danym mieście specjalne odpady.
Kosze do segregacji: Praktyczne porady
Kosze przeznaczone do segregacji muszą być przede wszystkim praktyczne i wygodne w użytkowaniu. Miasto i gmina są zobowiązane do tego, aby maksymalnie ułatwić mieszkańcom sortowanie śmieci i pokazać, że segregacja się opłaca. W parkach, przy chodnikach i skwerkach, władze miasta mogą stawiać wielokomorowe kosze na odpady. Dzięki temu każdy opad trafi tam, gdzie powinien, a spacerujący mieszkańcy nie będą mieli problemu z wyrzucaniem zbędnych produktów.
Jakie kosze wybrać do segregacji śmieci na zewnątrz?
W ofertach sklepów i hurtowni dostępne są zarówno kolorowe kosze na odpady, jak i pojemniki jednokolorowe otwarte lub z pokrywami. Miejskie kosze i śmietniki stawiane na zewnątrz warto zabezpieczyć dodatkowo pokrywą. Dzięki temu odpady chronione są przed zwierzętami.
Jak prawidłowo oznaczyć kosze do segregacji?
Podstawowe oznaczenia koszy związane są ze stosowanie odpowiedniej kolorystyki. Miejskie kosze przeznaczone na drobne odpady mogą jednak być oznakowane odpowiednimi grafikami lub napisami. Jasne i przejrzyste komunikaty to najważniejsze wytyczne związane z oznakowaniem pojemników.
Recykling surowców: Jak segregacja wpływa na środowisko
Poziom zanieczyszczenia środowiska jest obecnie bardzo duży i stanowi ogromny problem dla całej ludzkości. Odpowiednie segregowanie odpadów może znacznie polepszyć kondycję całej planety. Prawidłowe usuwane odpadów zapobiega trafianiu ich do mórz i oceanów. Dzięki temu możliwe jest unikanie niebezpiecznego skażenia wodnych ekosystemów.
Jak segregacja śmieci przyczynia się do recyklingu surowców?
Poprzez oddzielanie różnych rodzajów odpadów, istnieje możliwość ponownego wykorzystania materiałów, które w innym wypadku zostałyby utracone. Segregacja przyczynia się do ograniczenia nowych procesów produkcyjnych. Co za tym idzie, środowisko naturalne jest w mniejszych stopniu eksploatowane, a jego naturalne zasoby pozostają nienaruszone.
Kompost: Jak przekształcić odpady organiczne w zasoby?
Kompostowanie to proces, polegający na polega na składowaniu odpadów takich jak resztki jedzenia, liście, trawy, gałęzie, ulegające rozkładowi. Pod wpływem działania mikroorganizmów powstaje kompost. To on może być wykorzystywany jako naturalny nawóz w ogrodach i lasach. Kompost to substancja bogata w składniki odżywcze, dzięki czemu świetnie wpływa na kondycję roślin nawożonych za jego pośrednictwem. Zakładanie kompostownika w prywatnych gospodarstwach domowych staje się popularnym zjawiskiem na szeroką skalę.
Podsumowanie
Właściwa segregacja śmieci to proces, który może uchronić środowisko naturalne od dalszej degradacji. Inwestycja w odpowiednie pojemniki i kosze do segregacji odpadów jest obowiązkowym zadaniem dla władz każdego miasta i gminy. Odpowiednia edukacja mieszkańców oraz zapewnienie miejsc do wyrzucania i segregowania odpadów to klucz do sukcesu w kwestii ochrony środowiska.