Mała architektura w przestrzeni miejskiej
Mała architektura w przestrzeni miejskiej

Mała architektura stanowi uzupełnienie niektórych obiektów architektonicznych wkomponowanych w przestrzeń miejską, nadając miejscu szczególny charakter. Wrażenie architektoniczne tego, co wyróżnia się, co zajmuje miejsce w przestrzeni, wchodzi w pewną estetyczną relację z innymi obiektami. Betonowe słupy, nowoczesne ławki, wiaty, panele, zieleń w przestrzeni miejskiej, kosze na śmieci, stojaki na rowery, dachy i place zabaw ożywią przestrzeń i obdarzą ją niepowtarzalnym pięknem i funkcjonalnością. Architektura, budownictwo, przemiana dowolnej części naturalnej przestrzeni w część świata człowieka należy do podstawowych potrzeb ludzkości. Architektura ewoluowała, łącząc w sobie — w taki czy inny sposób — niezbędność, wygodę i estetykę. Jedną z głównych tajemnic człowieka jest potrzeba piękna w otaczającej go przestrzeni.

Projektowanie przestrzeni miejskiej i wydzielanie stref — organizacja przestrzeni miejskiej

Aranżacja i projektowanie przestrzeni miejskiej wymaga podzielenia jej na liczne strefy. Kolumny betonowe są takimi elementami, które pomagają tę przestrzeń uporządkować. Dzięki nim organizacja przestrzeni miejskiej staje się o wiele łatwiejsza. Zlokalizowane w przestrzeni miejskiej uniemożliwiają ruch samochodowy na obszarach przeznaczonych dla pieszych. Są również niezwykle dekoracyjne i jednocześnie pełnią ważną funkcję. Ogrodzenia betonowe są również integralną częścią małej architektury nie tylko w przestrzeni publicznej, ale i prywatnej.

Zieleń w przestrzeni miejskiej nie tylko w parkach i na skwerach, ale także na deptakach i w centrum miast

Okładziny drzewne stały się bardzo popularne, ponieważ zabezpieczają młode drzewa przed skutkami przymrozków i zimy. Te funkcjonalne i estetyczne elementy, sprawiają, że aranżacja zieleni w przestrzeni miejskiej jest niezwykle ciekawa i designerska, ponieważ osłony mogą być wykonane z różnych materiałów. Drzewa określają też typy przestrzeni miejskiej i jednocześnie są gwarantem zdrowia, rekreacji i estetyki. Aranżacja terenów zielonych jest niezwykle ważna — oczyszcza powietrze, wytwarzają tlen, obniża temperaturę otoczenia w upalne dni, zwiększają wilgotność, poprawia gospodarkę wodną, zmniejsza hałas miejski i siłę wiatru. Jednak by zieleń prawidłowo rosła i rozwijała się, musi być chroniona przed szkodliwymi zdarzeniami, które mogłyby ją zniszczyć. Osłony chronią drzewa przed zwierzętami, pieszymi i samochodami.

Planowanie przestrzeni miejskiej i meble w przestrzeni miejskiej, czyli ławki parkowe, miejskie i ogrodowe

W planowaniu przestrzeni miejskiej ławki są bardzo ważnym składnikiem. Ławki parkowe to nieodzowny element małej architektury. Pod względem walorów użytkowych wykorzystywane są do odpoczynku, ale pod względem planowania przestrzennego ławka w przestrzeni miejskiej to mała architektura.

Rodzaje przestrzeni miejskiej i publicznej, w jakich montuje się ławki:

  • parki,
  • skwery,
  • ogrody,
  • ulice i przystanki.

Ławka w przestrzeni miejskiej to oaza dla zmęczonych nóg, a także możliwość krótkiego postoju, który może być romantyczną okazją do wyznania miłości. Mniej poetyckie ławki miejskie to po prostu najważniejsze meble w przestrzeni miejskiej, bez których trudno wyobrazić sobie otoczenie placu zabaw, wnętrza miejskiego ogrodu, podwórza-stawu czy jakiejkolwiek innej przestrzeni publicznej.

Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium