Mała architektura ogrodowa — czym jest i z czego się składa?
Mała architektura ogrodowa — czym jest i z czego się składa?

Chcesz zmienić wygląd ogrodu, stworzyć dla siebie i bliskich unikalną, estetyczną przestrzeń do odpoczynku? Zastanawiasz się, jakie elementy warto uwzględnić w ogrodzie, aby każdy z gości czuł się dobrze i swobodnie wśród bujnej roślinności, konstrukcji i obiektów? Architektura ogrodowa — to ona warunkuje sposób postrzegania ogrodu. Chcesz wiedzieć czym jest i z czego się składa? Przeczytaj artykuł!

Przyjmuje się, że do obiektów architektury ogrodowej zalicza się większość obiektów i konstrukcji na terenie zielonym. W rzeczywistości mała architektura ogrodowa to termin dość zawężony, który nie uwzględnia budowli. Te z kolei ujmuje się w prawie budowlanym.

Mała architektura ogrodowa — co to jest? Definicja

Definiując, co to jest mała architektura ogrodowa, można stwierdzić, że stanowi ona zespół niewielkich budowlanych obiektów, które są stawiane na wybranym terenie, np. działce budowlanej, po to, aby zagospodarować przestrzeń. Elementy małej architektury ogrodowej sprawiają, że jest ona bardziej funkcjonalna i estetycznie ozdobiona, pod warunkiem że ich wybór i rozmieszczenie zostanie dokładnie przemyślane.

Elementy małej architektury ogrodowej

W przepisach prawa zaznaczono, że do elementów małej architektury zaliczają się budynki, budowle i obiekty. Pierwsze związane są z gruntem. Są wyszczególnione poprzez przegrody budowlane. Charakteryzują się tym, że mają dach i fundamenty. Druga grupa, czyli budowle, są obiektami nieokreślonymi. Za budowlę w tym ujęciu uznaje się zbiorniki, sieci uzbrojenia terenu lub maszty antenowe.

Obiekty z kolei dzielą się na trzy rodzaje. W tej grupie małej architektury w ogrodzie wyszczególniono:

  • obiekty użytkowe, które służą rekreacji lub utrzymaniu porządku, np. kosze na śmieci, zestawy mebli ogrodowych, ławki ogrodowe, trzepak, piaskownicę, stojaki rowerowe, huśtawki, stoły piknikowe;
  • obiekty związane z kultem religijnym, w tym: figury świętych, krzyże, kapliczki;
  • obiekty architektoniczne, do których można zaliczyć posągi, wodotryski, rzeźby, pergole, donice parkowe.

W większości obiekty architektury ogrodowej nie wymagają uzyskania pozwoleń na budowę, ale są wyjątki, do których zalicza się altana, basen i oczko wodne. W zależności od ich powierzchni wymagają zgłoszenia w starostwie lub uzyskania pozwolenia na budowę.

Nowoczesna mała architektura ogrodowa

Obserwując zróżnicowanie nowoczesnej małej architektury ogrodowej, można jednak dostrzec zamysł aranżacyjny. Współczesne trendy dyktują spójność wyglądu ogrodu ze stylem postawionego domu. W obu przypadkach w dalszym ciągu modny jest minimalizm, symetria, prostota i elegancja. Duże znaczenie mają kolory. Zakłada się, że barwy obiektów i budowli powinny kontrastować z zielenią roślin. Stawiając na naturalność, obiekty architektury ogrodowej tworzy się z takich materiałów jak kamień i drewno, aczkolwiek na popularności zyskuje beton architektoniczny i metal, rzadziej spotyka się tworzywa sztuczne.

Nowoczesnymi elementami małej architektury ogrodowej są akweny, tarasy, a w przypadku dużych terenów — nawet korty tenisowe. Wymienić można również trejaże, donice miejskie oraz murki.

Mała architektura w ogrodzie — kto szczególnie powinien o nią zadbać?

W zależności od etapu pracy nad stworzeniem małej architektury w ogrodzie można wyszczególnić kilka osób, które powinny szczególnie o nią zadbać.

Pierwszą osobą jest architekt, który tworzy projekt przestrzeni. To od jego pomysłów, umiejętności i doświadczenia zależeć będzie funkcjonalność ogrodu, jego stylistyka, spójność z domem, a także spełnienie oczekiwań mieszkającej rodziny.

Następnie po otrzymaniu projektu, właściciel nieruchomości powinien sprawdzić, czy zaprojektowane rozwiązania wymagają zgłoszenia do urzędu lub uzyskania zgody na budowę. W przypadku zaniedbań można narazić się na konsekwencje wynikające z samowolki budowlanej.

Nie ma jednak wątpliwości, że warunkiem zadowolenia i czerpania przyjemności ze spędzania czasu wśród małej architektury ogrodowej jest wspólne dbanie całej rodziny o każdy detal przestrzeni, szczególnie uwrażliwiając dzieci na potencjalne, niechciane zniszczenia.

Jak widać, wymienia się wiele rodzajów i elementów małej architektury ogrodowej. Niewątpliwie pełnią funkcję ornamentów, aczkolwiek porządkują teren zielony, wyznaczając strefy, np. relaksu. Chcąc cieszyć się pięknym ogrodem, stworzonym w najnowszych trendach, warto rozważyć pomoc architekta.

Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium