Jak wybrać stojak na rowery?
Jak wybrać stojak na rowery?

Jazda na rowerze jest bardzo popularną formą relaksu i doskonałym sposobem na aktywne spędzanie wolnego czasu. Z roku na rok coraz więcej osób wybiera też rower, rezygnując z innych środków komunikacji. Oczywiście nic w tym dziwnego! Rowerem o wiele łatwiej można poruszać się po mieście! Władze miast bardzo chętnie przeznaczają też środki na budowę infrastruktury rowerowej. Nie brakuje ścieżek rowerowych ani miejsc, gdzie można wypożyczyć sprzęt miejski. Inicjatywy te przynoszą bardzo dobry skutek i jeszcze bardziej zachęcają nas do rowerowej aktywności. Zwolenników dwóch kółek nieustannie przybywa, więc stojaki na rowery stały się już niezbędnym elementem infrastruktury miejskiej.

Dlaczego warto zamontować stojaki na rowery?

Stojaki rowerowe są dziś nieodzownym elementem przestrzeni miejskiej. Duże zapotrzebowanie sprawia, że w miastach pojawia się ich coraz więcej. Rowery powinny być przechowywane w odpowiednich warunkach, dlatego projektując ulice, parki i osiedla, nie można zapomnieć o rozmieszczeniu funkcjonalnych miejsc parkingowych na rowery. Stojak na rower pełni funkcję rowerowego parkingu. Gwarantuje bezpieczne przechowywanie dwukołowego pojazdu, dbając jednocześnie o ład i porządek w obrębie całego otoczenia. Dlatego jako zarządca, właściciel lub nadzorca przestrzeni publicznej, powinieneś zadbać o to, aby przed znalazło się w niej miejsce na rowery. Wydatek niewielki, a korzyści ogromne!

Rodzaje stojaków rowerowych

Parkingi rowerowe to połączenie praktycznej strony małej architektury miejskiej z nowoczesnym designem. Stojaki występują w wielu różnych modelach, a szeroka gama produktów pozwala dobrać model, który spełnia nasze wymagania. Stojaki rowerowe to bardzo uniwersalne konstrukcje, które doskonale pasują do przestrzeni o zróżnicowanym charakterze. Bez problemu można znaleźć model odpowiadający możliwościom każdego terenu. Solidny system mocowania do podłoża przy pomocy śrub lub specjalnych kotew zapewnia stojakom właściwą stabilizację i wieloletnie użytkowanie. Co jednak najważniejsze, pozwala zabezpieczyć rower przed kradzieżą lub uszkodzeniem. Jakie są rodzaje stojaków na rowery?

Stojak rowerowy typu U

Stojaki rowerowe typu U charakteryzują się bardzo prostą konstrukcją, która przypomina odwróconą literę U. Ich główną zaletą jest to, że zajmują niewiele miejsca, dzięki czemu można je zamontować praktycznie wszędzie. Stojak rowerowy typu U w kształcie barierki jest również stosunkowo prosty w montażu. Można go zabetonować lub przymocować do podłoża za pomocą kotwy, lub śruby. Stojak pozwala zabezpieczyć dwa rowery jednocześnie i przypiąć je za ramę lub za tylne koło praktycznie każdym rodzajem zapięcia. Nieco trudności może sprawić nam jednak ustawienie roweru w stabilnej pozycji, dlatego najlepiej użyć nóżki lub oprzeć rower o stojak. Stojaki rowerowe typu U to bardzo uniwersalne rozwiązanie, które gwarantuje bezpieczeństwo i świetnie wpisuje się w nowoczesną przestrzeń miejską.

Stojak na jeden rower

Pojedynczy stojak rowerowy to pojedyncze stanowisko, które można przymocować do podłoża lub ściany przy pomocy śrub. Stojak rowerowy 1-stanowiskowy pozwala zabezpieczyć jeden rower, umieszczając w nim przednie lub tylne koło. Solidna konstrukcja utrzymuje rower w pionie, zapewniając mu przy tym bezpieczną stabilną pozycję. Pojedynczy stojak na rower przystosowany jest do każdego typu sprzętu, z wyjątkiem modelu z hamulcami tarczowymi. W stojaku można zaparkować każdy rower niezależnie od jego wielkości i zabezpieczyć go przed kradzieżą, przypinając za koło lub ramę. Pojedynczy stojak do parkowania roweru to pomysłowe rozwiązanie, które umożliwia połączenie kilku stojaków na wiele rowerów.

Stojak na rower wielostanowiskowy 

Szeregowy stojak na rower to najprościej mówiąc, rozszerzona wersja stojaka pojedynczego. Składa się on z kilku połączonych ze sobą stanowisk do parkowania jedno- lub obustronnego. Montuje się go do podłoża lub do ściany za pomocą śrub. Stojaki wielostanowiskowe mają kilka miejsc postojowych, co pozwala zaparkować nawet pięć i więcej rowerów jednocześnie. Dzięki temu, że mają one bardzo prostą i wąską konstrukcję, montując kilka stojaków obok siebie, można stworzyć jeden duży parking dla wielu rowerów. Takie miejsce parkingowe utrzymuje rower w stabilnej pionowej pozycji i zabezpiecza przed uszkodzeniem. Modele te można efektywnie wykorzystać w bardzo popularnych i obleganych miejscach, np. przy kinach, teatrach, galeriach handlowych, restauracjach i przed budynkami i instytucjami użyteczności publicznej. W dużych przestrzeniach miejskich nawet kilkanaście stanowisk to niekiedy za mało jednak w mniej uczęszczanych miejscach wystarczy nawet stojak na dwa rowery. Dlatego też dostępne są modele z dowolną ilością miejsc parkingowych – dwu-, trzy- i czterostanowiskowe, a nawet stojaki rowerowe 5 stanowiskowe, aby do każdego miejsca można było dopasować odpowiedni stojak rowerowy.

Stojaki na rowery ze stali nierdzewnej

Wybierając stojak na rowery, warto pamiętać, że musi on spełniać określone kryteria. Szczególne znaczenie ma waga, system stabilizacji, a przede wszystkim materiał, z którego został on wykonany. Jeśli chcesz wybrać solidny produkt, który zapewni wieloletnie użytkowanie, wybierz stojak rowerowy ze stali nierdzewnej. Stojaki rowerowe ze stali nierdzewnej i ocynkowanej są nie tylko stabilne, ale i trwałe. Cechują się dużą wytrzymałością i doskonale radzą sobie z większymi obciążeniami. Bez problemu przetrwają również trudne warunki pogodowe, gdyż są bardzo odporne na uszkodzenia i działanie czynników atmosferycznych. Stojak na rowery doskonale sprawdzi się jako parking przy sklepie, uczelni i szkołach, urzędach, galeriach handlowych czy miejscach pracy. Co więcej, zawsze znakomicie wpisze się w architekturę otoczenia i odnajdzie swoje miejsce w nowoczesnej zabudowie miejskiej.

Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium