Jak stworzyć przestrzeń miejską przyjazną seniorom?
Jak stworzyć przestrzeń miejską przyjazną seniorom?

Tworzenie miejsc przyjaznych seniorom i rozwój obszarów miejskich powinno iść w parze. Miasto musi zapewnić, że stworzy miejsca przyjazne osobom starszym. To bardzo ważna sprawa. Starzenie się populacji, społeczeństwa oznacza, że w miastach jest znaczna liczba osób starszych, a do tego liczba ta rośnie. Ponad 500 milionów ludzi w wieku 65+ mieszka w miastach, z czego 289 milionów w krajach o niskich i średnich dochodach. Stanowi to ponad połowę wszystkich osób starszych i jest sprzeczne ze stereotypowym przekonaniem, że osoby starsze częściej mieszkają na obszarach wiejskich. 

Czy miasto to miejsce przyjazne seniorom?

Rozwój miast od dawna koncentruje się na używaniu samochodów, priorytetowo traktując ruch kołowy. Czy takie miasto jest przyjazne seniorom? Często na rzecz infrastruktury transportowej, miasto zaniedbuje przestrzeń publiczną, chodniki, przestrzeń do wypoczynku, taką jak ławki parkowe i inne udogodnienia dla seniorów. Ogranicza to udział osób starszych w życiu społeczności. Wiele osób starszych przyznaje się do izolacji społecznej. Czynnikiem, który jest temu powodem, to między innymi szybki ruch uliczny, niebezpieczeństwo z tym związane i brak infrastruktury odpowiadającej osobom starszym.

Zanieczyszczenie powietrza, demencja i izolacja osób starszych

Duża ilość samochodów w mieście wpływa również na jakość powietrza. Zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do wysokiego wskaźnika chorób i co roku zabija siedem milionów ludzi — osoby starsze są w wysokiej grupie ryzyka, ponieważ naturalnie pogarszająca się funkcja płuc sprawia, że są bardziej narażeni na toksyny. W miarę jak coraz więcej osób w miastach osiąga wiek starszy, rośnie również liczba osób żyjących z demencją w środowisku miejskim. Jest to dezorientujący stan, który może powodować zapominanie i zagubienie się nawet w znajomych miejscach. Projektowanie środowisk miejskich ma zatem duży wpływ na to, jak ludzie doświadczają demencji. Aby stawić czoła wyzwaniu, jakim jest demencja w miastach, projekty miast powinny zapewnić, że dzielnice zachowają swoją unikalną tożsamość i charakterystyczne elementy, aby pomóc chorym na lepsze rozpoznanie otoczenia.

Jak można ulepszyć miasta dla osób starszych? Udogodnienia dla seniorów

Aby miasta stały się bardziej przyjazne seniorom, konieczne jest przestawienie się lub ograniczenie korzystania z samochodów i prędkości ruchu oraz promowanie ruchu rowerowego, pieszego i transportu publicznego. Przestrzenie miejskie powinny być przyjazne, tętniące życiem i zróżnicowane w społeczności, które umożliwią ludziom w każdym wieku dostęp do szerokiej gamy usług. Przestrzenie publiczne i zielone powinny być obfite, aby zachęcać do aktywności fizycznej i interakcji społecznych. Zmniejszając potrzebę korzystania z samochodów i wspierając aktywność osób starszych, poprawi się jakości powietrza i zwiększy się aktywność fizyczna, nie tylko seniorów. Nie zapominajmy jednak o tym, że każdy z nas się starzeje.

Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium