Uznawane przez wspólnoty mieszkaniowe oraz zarządy osiedli za zbędne elementy małej architektury, zniknęły na lata. Mowa o ławkach osiedlowych, które obecnie wracają na osiedlowe tereny, gdyż dostrzeżono ich zalety. Czy wiemy, w jaki sposób powstaje ławka, zanim zagości między budynkami?
Dlaczego warto ustawiać ławki na osiedlach?
Ławki usunięto z osiedlowego krajobrazu, ponieważ uznano, że sprzyjają niepożądanym zachowaniom młodzieży czy też starszych mieszkańców. Lokatorzy zmęczeni hałasami do późnych godzin nocnych oraz nieporządkiem postanowili o ich usunięciu. Jednak z czasem stwierdzono, że większości brakuje wygodnego miejsca, by przysiąść w drodze powrotnej ze sprawunkami. Okazało się, że ławka przydałby się, gdy na kogoś czekamy, albo chcemy uciąć sobie niezobowiązującą sąsiedzką pogawędkę. Wreszcie, dobrze czasami jest usiąść, pooddychać i popatrzeć na świat. Zatem stało się jasne, że ławka osiedlowa ma więcej zalet niż wad, a szczególnie jest przydatna w budowaniu relacji międzyludzkich, o które coraz trudniej współcześnie.
Jak powstaje ławka osiedlowa?
Początek procesu tworzenia ławki zaczyna się od przygotowania autorskiego projektu. Wiadomo, że ławka osiedlowa musi spełniać określone wymagania. Skoro ma pomóc w zacieśnianiu więzi sąsiedzkich, powinna być odpowiednio szeroka – siedzisko liczące 175 cm pomieści do 5 osób. Konieczne jest, aby ławka osiedlowa odznaczała się stabilnością oraz wytrzymałością – osiągamy to, stosując 4,5-centymetrowej grubości deski świerkowe o certyfikowanej klasie wytrzymałości. Do konstrukcji stelaża wykorzystuje się grube rury fi 60 mm proszkowane na czarno. Ponadto dzięki dbałości o szczegóły ławka jest wygodna w użytkowaniu, a wysokość siedziska oraz oparcia opowiada preferencjom większości osób. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, to przystępuje się do produkcji. Najpierw należy przyciąć deski.
Zadowalający efekt osiąga się dzięki precyzyjnej pracy pilarki poprzecznej tarczowej. W przyciętych deskach należy wywiercić otwory wypadające w miejscach zespolenia. Ich średnica musi odpowiadać stosowanym do złączenia elementów ławki śrubom. Następnie deski poddaje się obróbce mechanicznej, aby wygładzić ich powierzchnię, krawędzie. Stosowane w naszej produkcji deski mają zgodnie z przepisami zaoblone krawędzie. Oszlifowane elementy zostają pomalowane ciśnieniowo, a po wyschnięciu podwójnie zabezpieczone wysokiej klasy impregnatem. Końcowym etapem jest ręczne pokrycie lakierem. Gotowe do użytku części drewniane oraz metalowe są pakowane wraz z kompletem śrub do paczek świetnie znoszących warunki transportu. Nasze ławki przygotowane są do samodzielnego skręcenia, które nie trwa zwykle dłużej niż 10 minut. Przed złożeniem zamówienia zachęcamy do kontaktu z pracownikami naszej firmy.