Jak wybrać ławkę ogrodową?
Jak wybrać ławkę ogrodową?

Praktycznym meblem, dzięki któremu można zapewnić sobie dodatkowe miejsce do odpoczynku w ogrodzie jest ławka. Czym powinno się kierować przy jej zakupie?

Materiał wykonania

Meble ogrodowe są narażone na różne czynniki zewnętrzne, od deszczu, przez promieniowanie UV, aż po mechaniczne uszkodzenia. Właśnie dlatego muszą być wykonane z solidnych materiałów, a jednym z najbardziej niezastąpionych jest drewno, które oczywiście musi być odpowiednio zakonserwowane. Najczęściej drewniane ławki ogrodowe wykonuje się ze świerka, choć w naszej ofercie znajdą Państwo również wersje z jasnego dębu, orzecha czy sosny pinii. Stelaż takich ławek najczęściej wykonuje się z grubych rur, dzięki czemu są one stabilne i bardzo wytrzymałe.

Szerokość

Kolejnym parametrem, który warto wziąć pod uwagę jest rozmiar ławki. Oczywiście im będzie ona większa, tym więcej osób będzie mogło z niej korzystać. Niestety duża ławka będzie także zdecydowanie cięższa, przez co utrudnione okaże się jej przenoszenie oraz przechowywanie zimą. Dlatego też optymalnym wymiarem są warianty o szerokości od 80 do 120 cm, które pomieszczą 2 osoby. Jednak od reguły tej są odstępstwa, wiele ławek jest bowiem wykonanych z lekkich materiałów, dzięki którym waga nawet szerokich wersji będzie dość niska. Większe ławki sprawdzą się natomiast w przestrzeni miejskiej, np. w parkach lub skwerach.

Estetyka i dopasowanie do domu

Ławka ogrodowa powinna również być dopasowana do stylistyki domu, a także pozostałych mebli ogrodowych, jeśli takowe już się w nim znajdują. Biorąc pod uwagę wygląd budynku, ciemne ławki z drewna tekowego doskonale sprawdzą się przy nowoczesnych domach wykończonych szarościami oraz bielą i czernią, natomiast klasyczne, jasne warianty drewna, będą znakomicie wyglądać przy dworkach, a także domkach górskich utrzymanych w tonacjach brązowych.

W każdym ogrodzie powinna znaleźć się ławka, na której będzie można komfortowo odpocząć z przyjaciółmi lub rodziną. Przy zakupie trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka czynników, w tym przede wszystkim tworzywo, z którego została ona wykonana tak, by służyła przez lata.

Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium