Wersje językowe
Promocja
Stół ogrodowy Grande 175 cm
Stół ogrodowy Grande 175 cm
1 030,00 zł 960,00 zł
szt.
Stojak na rowery 3 stanowiska Bocian
Stojak na rowery 3 stanowiska Bocian
500,00 zł 420,00 zł
szt.
Ławka z oparciem Fresco bez podłokietników 175 cm
Ławka z oparciem Fresco bez podłokietników 175 cm
1 100,00 zł 949,00 zł
szt.
Ławka ogrodowa 125 cm
Ławka ogrodowa 125 cm
660,00 zł 599,00 zł
szt.
Stelaż do ławki Primario (z oparciem)
Stelaż do ławki Primario (z oparciem)
450,00 zł 420,00 zł
szt.
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Idealna ławka miejska, czyli jaka?

Idealna ławka miejska, czyli jaka?

Ławki miejskie współtworzą obraz małej architektury miast. Przez lata przyzwyczailiśmy się do ich obecności w miejskiej zabudowie, jednak, czy potrafimy wymienić cechy ławki idealnej?

 

Ławka w mieście

Ławki miejskie oprócz tego, że są nieodzowną częścią ulicznego krajobrazu, pełnią ważną funkcję w życiu mieszkańców. W miejscach ustronnych, w pobliżu parku będą służyły relaksowi, a nawet spotkaniom towarzyskim. Seniorzy podkreślają rolę ławek w centrum miasta. Korzystają z nich, by odpocząć i zregenerować siły w drodze z zakupami czy po wizycie w przychodni. Kiedy czekamy na przystanku autobusowym, również z ochotą przysiadamy na pobliskiej ławeczce. Wreszcie, nieraz zdarzyło się nam szukać czegoś w torbie bądź w teczce z dokumentami, wówczas sąsiedztwo ławki było nieocenione. Można więc stwierdzić, że życie mieszkańców miast powiązane jest z ławkami, choć nie zawsze zdają sobie z tego sprawę.

 

Cechy idealnej ławki miejskiej

Co ciekawe w polskich miastach wciąż odnotowujemy zbyt małą ilość ławek przypadającą na liczbę mieszkańców. Władze miast deklarują, że będą wyrównywać te niedobory. Pewne jest, że poszukując ławki idealnej w ofercie producenta ławek, zwracamy uwagę na następujące kryteria:

  • Wzornictwo – design ławki powinien pasować do stylu miejskiej architektury, na pewno dużym zainteresowaniem będą cieszyły się wzory uniwersalne – czyli popularne ławki z oparciem osadzone na metalowych stelażach oraz minimalistyczne ławki bez oparcia.
  • Jakość – powiązana z wykorzystanymi materiałami, czyli solidnymi deskami odpowiednio wysuszonymi oraz zaimpregnowanymi o zaoblonych krawędziach oraz odpornymi na korozję metalowymi elementami stelaży. O klasie ławek stanowi też solidność i rzetelność wykonania.
  • Wytrzymałość i funkcjonalność – czyli stabilność ławki niwelująca ryzyko przewrócenia oraz odporność na warunki atmosferyczne i standardowe obciążenie. Funkcjonalność ławki koreluje z jej rozmiarami pozwalającymi na wkomponowanie jej w nawet niewielką przestrzeń. Ławka miejska powinna też zapewniać możliwość przytwierdzenia do podłoża.

Idealna ławka miejska powinna być zatem bezpieczna, komfortowa, ale przede wszystkim dostępna.

Cenniki do pobrania
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl