Rodzaje koszy na śmieci
Rodzaje koszy na śmieci

Kosze na śmieci są wszędzie tam, gdzie pojawiają się ludzie – stoją na przystankach, na chodnikach, w parkach, skwerach i placach zabaw... Obecność człowieka zawsze oznacza zwiększoną ilość śmieci i odpadków, więc utrzymanie porządku w miejscach publicznych jest dla zarządców priorytetem, jak również dużym wyzwaniem. Dobre rozmieszczenie i rozplanowanie pojemników na śmieci jest bardzo istotne dla czystości przestrzeni. Jakie kosze na śmieci sprawdzą się w danych miejscach i sytuacjach?

Jakie kosze na śmieci sprawdzą się na terenach miejskich?

Kosze na śmieci stanowią nieodłączną część miejskiej przestrzeni publicznej. Wkomponowanie ich w plan i aranżację terenów nie przysparza zwykle większych trudności. Jednak mała architektura miejska musi odznaczać się odpowiednim układem i wysoką przydatnością użytkową. Pojemniki na śmieci muszą więc spełniać określone warunki i pasować do pozostałej architektury i rodzaju zagospodarowania przestrzeni. Odpowiednio dobrane kosze i pojemniki stanowić będą urozmaicenie i tworzyć estetyczną całość z pozostałymi elementami, takimi jak ławki, donice i ścieżki spacerowe.

Obok walorów estetycznych niemniej ważne są również rodzaje koszy na śmieci, a także ich rozmiar oraz pojemność. Każdy egzemplarz umieścić należy w przemyślanym miejscu, uwzględniając przede wszystkim częstotliwość i liczebność przechodzących tędy gości. W miejscach popularnych i często odwiedzanych najlepiej sprawdzają się nowoczesne i ozdobne kosze o większych gabarytach, a w bocznych alejkach i mniej uczęszczanych uliczkach, wystarczą niewielkie kosze na śmieci z daszkiem, które również zadbają o czystość w okolicy.

Rodzaje pojemników na śmieci

Producenci małej architektury miejskiej starają się sprostać wymaganiom klientów, dlatego proponują różne rodzaje pojemników na śmieci. Do wyboru mamy wiele modeli różniących się kształtem, pojemnością, wielkością i kolorystyką, więc łatwo można dopasować model do architektury przestrzeni. Dostępne pojemniki wykonane są z drewna lub też z metalu, co sprawia, że wyróżniają się one nie tylko trwałością, lecz także uniwersalnością. Wśród najpopularniejszych modeli znaleźć można:

  • kosze na śmieci okrągłe – czyli znane i popularne okrągłe pojemniki z daszkiem lub też bez niego. Nieduże okrągłe kubełki z popielniczką mijamy najczęściej na chodnikach oraz na przystankach. Wśród modeli znajdziemy kosze metalowe i drewniane, przytwierdzone do słupka, który pozwala stabilnie i trwale osadzić kosz w podłożu. Ta doskonale przemyślana konstrukcja może skutecznie zniechęcić zbuntowaną młodzież do chuligańskich wybryków, a przechylane mocowanie ułatwia opróżnianie i utrzymywanie kosza w czystości.
  • kosze na śmieci kwadratowe – czyli modele znakomicie wpisujące się w miejski styl przestrzeni parkowej. Stanowią one najbardziej uniwersalny wariant mocowanych do podłoża kubłów na śmieci. Ich obudowa wykonana jest zwykle z drewna z elementami metalu i wyróżnia się przy tym walorami estetycznymi. Modele kwadratowe wzbogacone są często ozdobnymi detalami i przybierać mogą różne, często dekoracyjne formy. Dlatego najlepiej sprawdzą się w obrębie parków i często uczęszczanych terenów, które stanowią kierunek wycieczek i spacerów.
  • kosze do segregacji śmieci – czyli nowoczesne, bardzo estetyczne wielokomorowe pojemniki do segregacji odpadków. Są to kosze o dużych gabarytach, które bez problemu mieszczą większe ilości produkowanych śmieci. Poza estetycznym wyglądem i znakomitą funkcjonalnością wielokomorowe kosze do segregacji śmieci pomagają realizować rozporządzenia dotyczące rozdzielania śmieci według materiału wykonania.

Czym powinny charakteryzować się pojemniki na śmieci?

Kosze, pojemniki i kubły na śmieci wyróżniać się muszą przede wszystkim trwałością i pojemnością. Z tego też względu zastosowanie zawsze znajdą tradycyjne kosze betonowe, drewniane oraz metalowe, gdyż są one praktycznie nie do zniszczenia! Charakteryzują się dużą wytrzymałością i odpornością. Warto zauważyć również, że nawet klasyczne modele koszy na śmieci cieszą zwykle oko estetyką wykonania. Dodatkowo zadbano też o wygodę i bezpieczeństwo, dlatego niektóre z modeli wzbogacone są o daszki, popielniczki i przechylane mocowania ułatwiające opróżnianie.

Dobrze zaplanowany porządek małej architektury miejskiej służy przede wszystkim wygodzie i zachowaniu czystości danej przestrzeni. Rozmieszczenie poszczególnych elementów nie może utrudniać odpoczynku, przemieszczania się ani wykonywania obowiązków. Prawidłowe ulokowanie i dobór pojemników na odpady to najlepszy wyraz troski o mieszkańców, turystów i naturę. Dlatego, planując układ przestrzeni miejskich, należy uwzględnić odpowiednią ilość koszy na śmieci, gdyż nie może zabraknąć ich na ulicach, osiedlach, w parkach i placach zabaw.

Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium