Lakierobejca czy impregnat do drewna - co lepiej chroni?
Lakierobejca czy impregnat do drewna - co lepiej chroni?

Elementy wyposażenia przestrzeni miast i ogrodu często wykonane są z drewna. Aby dobrze się prezentowały i były trwałe, bardzo ważna jest ich ochrona przed czynnikami zewnętrznymi. W tym celu można pokryć drewno różnymi preparatami ochronnymi. Wyjaśniamy, co będzie skuteczniejsze — lakierobejca czy impregnat do drewna?

Impregnat a lakierobejca — podstawowe różnice

Drewno pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz bakterii, grzybów i szkodników może ulec szybkiemu zniszczeniu. Z tego powodu należy zadbać o jego odpowiednią ochronę. Jednak właściciele drewnianych mebli lub innych elementów mogą mieć problem z podjęciem decyzji, co będzie skuteczniejsze — impregnat czy lakierobejca. Aby wybrać odpowiedni preparat, należy przede wszystkim wiedzieć, czym się one od siebie różnią.

Impregnat to produkt, który:

 • występuje w wersji bezbarwnej i wzbogaconej o pigment;
 • chroni drewniane elementy, takie jak ławka ogrodowa lub stół do ogrodu, od wewnątrz;
 • zmniejsza chłonność drewna;
 • często wykorzystywany jest po to, aby uzyskać powierzchnię, na którą nakłada się preparaty nawierzchniowe i ochronno-dekoracyjne.

Z kolei lakierobejca to preparat:

 • łączący w sobie właściwości ochronne lakieru i barwne bejcy;
 • służący do tworzenia powłoki nawierzchniowej, która chroni drewno od zewnątrz;
 • dający lepsze efekty dekoracyjne — wydobywa walory estetyczne drewna. Pomalowana powierzchnia wygląda bardziej naturalnie niż w przypadku impregnatu.

To jaki preparat ochronny lepiej wybrać, zależy przede wszystkim od stopnia ochrony i walorów estetycznych. Z tego powodu warto bliżej przyjrzeć się ich właściwościom.

Lakierobejca a impregnat do drewna — właściwości

Wybór: impregnat a lakierobejca zależy głównie od ekspozycji drewna na warunki atmosferyczne. Meble stojące na tarasie, są lepiej chronione niż płot okalający działkę.

Ogólnie rzecz ujmując, impregnat ma lepsze właściwości ochronne. Wynika on w drewno i stanowi lepszą barierę zabezpieczającą przed rozwojem bakterii i grzybów, insektami oraz warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, wilgoć i promienie słoneczne. Zmniejsza chłonność drewna, a więc chroni go przed kruchością i łamliwością. Minusem jest ograniczona paleta barw i nieco sztucznie wyglądające wykończenie.

Trzeba też pamiętać o tym, że zastosowanie impregnatu pozwala na bardzo trwałą ochronę. Zachowuje on swoje właściwości ochronne przez kilka lat. Po upływie czasu można w bardzo prosty sposób nanieść kolejną warstwę tego preparatu.

Z kolei lakierobejca nie wnika do wnętrza drewna, ale skutecznie chroni go przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak deszcz i słońce. Daje piękne wykończenie, dlatego jest chętnie stosowana przez zakłady stolarskie oraz inne firmy zajmujące się tworzeniem drewnianych konstrukcji. W zależności od rodzaju lakierobejca pozwala na uzyskanie wykończenia matowego lub z eleganckim, delikatnym połyskiem.

Mając na uwadze te wszystkie właściwości, należy podsumować, który preparat będzie lepszym wyborem.

Lakierobejca czy impregnat do drewna — co lepiej wybrać? Podsumowanie

Wybór: lakierobejca a impregnat do drewna zależy od kilku czynników, takich jak:

 • oczekiwany poziom ochronny;
 • stopień narażenia drewna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych;
 • spodziewany efekt;
 • stopień zabezpieczenia drewna w poprzednich latach.

Jeśli użytkownikowi mebli drewnianych zależy na maksymalnej ochronie, również wewnątrz struktury materiału, powinien sięgnąć po impregnat. Natomiast jeżeli chce uzyskać lepszy wygląd elementów drewnianych i niekonieczna jest bardzo intensywna ich ochrona, lepszym wyborem może okazać się lakierobejca.

Lakierobejca sprawdzi się też w przypadku renowacji mebli, które posiadają już powłoki. Należy je oczyścić i zmatowić, a następie nałożyć warstwę lakierobejcy. Impregnat jest zalecany do ochrony surowego drewna.

Oczywiście można osiągnąć kompromis. Wielu producentów oferuje impregnaty i lakierobejce, które się nawzajem uzupełniają. Można więc najpierw nałożyć na drewno bezbarwny impregnat, a po jego wyschnięciu zastosować kolejną warstwę barwnej lakierobejcy.

Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium