Jak zabezpieczyć meble ogrodowe na zimę?
Jak zabezpieczyć meble ogrodowe na zimę?

Okres zimowy to trudny czas dla mebli pozostawianych w ogrodzie, na balkonie czy tarasie. Mróz, wilgoć, śnieg, deszcz i słońce mogą przyczynić się do ich zniszczenia. Stąd ważne jest, aby wiedzieć, jak zabezpieczyć meble ogrodowe na zimę.

Jak dbać o meble ogrodowe zimą?

Aby meble ogrodowe zimą nie uległy zniszczeniu, należy o nie dbać przez cały rok. Przed i po okresie zimowym trzeba pokryć je odpowiednimi preparatami zabezpieczającymi. Ważne jest też to, aby naprawić ewentualne uszkodzenia. W ten sposób stół ogrodowy z ławkami oraz inne elementy wyposażenia tarasu, balkonu czy ogrodu będą pięknie wyglądać i posłużą Ci na lata.

Okrycie sprzętów specjalnymi pokrowcami to kolejny sposób na to, jak zabezpieczyć meble ogrodowe przed zimą. Trzeba dopasować je do wyposażenia tak, aby do środka nie dostała się woda. Muszą też chronić przed wiatrem. Taki wykonany z taniego plastiku nie jest dobrym wyborem.

Co może stać się z meblami ogrodowymi, jeśli nie zabezpieczymy ich na zimę?

Zanim dokładnie omówimy kwestię tego, jak zabezpieczyć meble ogrodowe na zimę, warto wyjaśnić, po co w ogóle to robić. Jest to bardzo istotne ze względu na:

  • niszczenie struktury mebli drewnianych i rattanowych;
  • rdzewienie tych wykonanych z metalu,

Takie sprzęty stają się bardziej łamliwe i niebezpieczne dla użytkowników. Dzieje się to pod wpływem mrozu, opadów deszczu i śniegu, wilgoci i ostrych promieni słonecznych. Szczególnie szkodliwe są krople wody, które zamarzają i zwiększają swoją objętość, co może spowodować uszkodzenie struktury wyposażenia. Warto więc wiedzieć, jak zabezpieczyć meble ogrodowe przed zimą. 

Jak zabezpieczyć drewniane meble ogrodowe na zimę?

W pierwszej kolejności omówimy, jak zadbać o meble ogrodowe drewniane na zimę. Większość z nich nie jest w stanie przetrwać na mrozie. Z tego powodu należy przechowywać je w ciepłym i suchym miejscu np. w garażu. Na dworze mogą pozostać ławy ogrodowe i inne sprzęty wykonane z egzotycznych gatunków drewna np. z akcji lub eukaliptusa. Należy jednak pamiętać, żeby odpowiednio okryć je pokrowcem i najlepiej ustawić je pod dachem.

Co jeszcze jest istotne w przypadku tego typu wyposażenia? Ich odpowiednie wyczyszczenie i zaimpregnowanie. Do prac należy przystąpić po zakończeniu sezonu letniego. Warto używać do tego specjalistycznych preparatów do czyszczenia drewna oraz do impregnacji lub lakierowania. W przypadku takich sprzętów jak np. leżaki drewniane istotne jest dokręcenie poluzowanych śrub.

Zabezpieczenie metalowych mebli ogrodowych na zimę

W przypadku wyposażenia ogrodu wykonanego z metalu lub żeliwa kwestia tego, jak zabezpieczyć meble ogrodowe na zimę, jest ważna przede wszystkim ze względu na możliwość wystąpienia rdzy. Producenci takiego sprzętu zazwyczaj pokrywają go odpowiednią warstwą zabezpieczającą. Jednak warto samemu zadbać o ich konserwację. W tym celu należy najpierw wyczyścić je z powstałego na ich powierzchni nalotu przy pomocy drucianej szczotki. Następnie trzeba pokryć je specjalistyczną farbą. W ten sposób powstanie warstwa ochronna. Na koniec musisz zabezpieczyć je specjalnym pokrowcem.

Warto wybierać meble metalowe malowane proszkowo, ponieważ są bardziej odporne na warunki atmosferyczne. Nie znaczy to jednak, że nie należy ich zabezpieczać na zimę.

Pamiętaj o wszystkich metalowych fragmentach mebli ogrodowych. Nie pomijaj takich elementów jak stelaż do ławki ogrodowej lub metalowe części kosza na śmieci.

Jak zabezpieczyć meble rattanowe na zimę?

Aby zadbać o meble z technorattanu zimą, wystarczy wykonać kilka prostych czynności. Przed okresem zimowym należy je wyczyścić. Użyć do tego można zwykłego węża ogrodowego i mydła. Następnie trzeba dokładnie je wysuszyć oraz schować w suchym i ciepłym miejscu np. w garażu. Większość sprzętów tego typu można kłaść jeden na drugim. Dzięki temu nie zajmą dużo miejsca. W przypadku, gdy nie masz miejsca do ich przechowywania, zaopatrz się w wodo- i mrozoodporne pokrowce z polietylenu lub wzmocnione PCW.

Meble ogrodowe, których nie trzeba chować na zimę

Czy istnieją meble ogrodowe, których nie trzeba chować na zimę? Jest to wyposażenie wykonane z aluminium malowanego proszkowo i technorattanu. To sprzęty najbardziej odporne na warunki atmosferyczne. Producenci często rekomendują trzymanie ich na zewnątrz przez cały rok. Jednak najlepiej zadbać o ich zabezpieczenie i w miarę możliwości umieścić je w suchym i ciepłym miejscu.

Oczywiście istnieją takie elementy, które mogą być przytwierdzone na stałe do podłoża np. kosz na śmieci ogrodowy. W takich przypadkach ich regularna konserwacja jest szczególnie ważna.

Podsumowanie — zadbaj o wyczyszczenie, konserwację i odpowiednie okrycie mebli ogrodowych

Kwestia tego, jak zabezpieczyć meble ogrodowe na zimę, jest bardzo ważna. Chroni to przed ich zniszczeniem i pozwala bezpiecznie użytkować je w kolejnym sezonie. Ważne, aby stosować preparaty dedykowane konkretnym materiałom i dbać o ogólny stan wyposażenia. Warto też nabyć pokrowiec z wodo- i mrozoodpornego materiału. Część sprzętów lepiej przechowywać w suchym i ciepłym miejscu np. garażu. To gwarancja, że posłużą Ci przez lata.

Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium