Jak długo rozkładają się śmieci?

Czas rozkładu śmieci może zaskoczyć niejedną osobę. Trwa to zdecydowanie dłużej, niż może się wydawać. Bardzo ważna jest zatem odpowiednia segregacja śmieci. Pomaga ona oddzielić rodzaje odpadów, które rozkładają się szybciej, od tych, którym zajmuje to więcej czasu. Życie śmieci może trwać kilkadziesiąt miesięcy lub nawet kilkaset lat.

Czas rozkładu śmieci, a ich utylizacja

Tempo rozkładu odpadów jest zróżnicowane. Zależy przede wszystkim od ich rodzaju, czyli materiału, z którego zostały wykonane. Inny czas rozkładu będą miały odpady szklane, opakowania biodegradowalne, czy odpady metalowe. Poszczególne śmieci muszą być zatem właściwie składowane i poddawane odpowiedniej utylizacji, z jak najmniejszą szkodliwością dla środowiska naturalnego. W tym celu stosuje się specjalne kosze do segregacji śmierci, aby ułatwić sobie życie. Recykling odpadów przebiega zgodnie z odgórnie przyjętymi wytycznymi, w przystosowanym do tego miejscu.

Czynniki wpływające na tempo rozkładu śmieci

To ile lat rozkładają się śmieci, zależne jest przede wszystkim od dwóch czynników — klimatu i materiału wykonania odpadu. Trzeba pamiętać o tym, że rodzajów odpadów jest wiele, a każdy z nich potrzebuje odpowiednią ilość czasu do rozkładu. Najszybciej rozkładają się produktu pochodzenia organicznego. Zdecydowanie dłużej przebiega ten proces w przypadku odpadów z tworzywa sztucznego. Znaczenie ma także wielkość odpadów – małe rozkładają się zdecydowanie szybciej niż duże.

Dużo zależy również od czynników zewnętrznych, przede wszystkim środowiskowych. Ogromny wpływ na tempo rozkładu odpadów ma klimat. Przede wszystkim chodzi tutaj o temperaturę otoczenia i poziom wilgotności powietrza. Im wyższe będą te dwa czynniki, tym szybciej rozłożą się śmieci. W dużej mierze odpowiednie warunki pogodowe przyspieszają procesy, które zachodzą podczas rozkładu śmieci. Duży poziom wilgotności sprawia, że śmieci rozpadają się na mniejsze elementy. To z kolei stanowi duże ułatwienie dla drobnoustrojów, które bytują na ich powierzchni. Rozwijają się bakterie i grzyby, które przyczyniają się do degradacji odpadów.

Tempo rozkładu odpadów zależne od materiału

Ile rozkłada się plastik?

To ile trwa rozkład śmieci wykonanych z plastiku, zazwyczaj zaskakuje najbardziej. Niepozorna reklamówka, cienka i przezroczysta pozostaje w ziemi przez nawet kilkaset lat. Z kolei opona będzie rozkładać się od pięćdziesięciu do osiemdziesięciu lat. Kolejnym przykładem mogą być jednorazowe pieluchy, które zużywa się w ogromnych ilościach w dzisiejszych czasach. Czas ich rozkładu to około 300 lat! Przy małym dziecku każdego dnia generuje się dużo odpadów plastikowych. Same nie znikną, trzeba je zutylizować. Kolejnym przykładem mogą być butelki PET, w których sprzedaje się wodę i rozmaite napoje kolorowe. Niestety przyczyniają się one do dużego zanieczyszczenia środowiska. Mogą rozkładać się przez nawet tysiąc lat.

Odpady plastikowe są najbardziej problematyczne. Niestety ogólnoświatowa produkcja śmieci, w dużej mierze dotyczy właśnie tworzywa sztucznego. Materiał ten używa się w ogromnych ilościach, bo ma szerokie zastosowanie. Człowiek generuje bardzo dużo śmieci plastikowych. W ten sposób przyczynia się w dużej mierze do zanieczyszczania środowiska. Istnieją liczne badania naukowe, które potwierdzają negatywny wpływ plastiku na planetę i zdrowie. Zanieczyszczenie mikroplastikiem staje się ogromnym problemem na skalę światową.

Na szczęście plastik jest podatny na recykling, czyli można go przetworzyć i wykorzystać ponownie. To bardzo ważne, bo dzięki temu odpady z tworzywa sztucznego nie zalegają przez wiele lat.

Jak długo rozkłada się szkło?

Odpady szklane nie są rozkładane. Nawet jeśli mocno rozdrobni się szkło, zasypie je ziemią, przetrwa w takim samym stanie przez kolejne tysiące lat. Warto jednak wiedzieć, że odpady szklane również można poddawać recyklingowi, a tym samym dać im drugie życie. Za świetny przykład służą słoiki. Można wykorzystać je wielokrotnie, co przekłada się na dużą oszczędność. Oczywiście inną kwestią jest trwałość szkła, zależna przede wszystkim od sposobu jego wykonania.

Kolejną kwestią jest to, że szkło nie jest szkodliwe dla środowiska ani człowieka. Coraz więcej firm umieszcza napoje w szklanych opakowaniach i nawet oferuje ich skup. W ten sposób możliwe staje się ograniczenie obiegu szkła w przyrodzie, a przy tym mniejsze zużycie wspomnianego już plastiku.

Ile trwa proces rozkładu papieru?

Odpady z papieru rozkładają się stosunkowo szybko. Trwa od kilku tygodni do około 6 miesięcy. Dzięki temu nie przyczynia się do nadmiernego zanieczyszczenia środowiska. Warto też pamiętać o tym, że jest to materiał, który można poddać recyklingowi. Uznaje się go za ekologiczny, czyli w pełni bezpieczny dla środowiska. Właśnie z tego względu bardzo popularnym rozwiązaniem w ostatnim czasie są papierowe słomki, czy kubki.

Oczywiście mowa jest tutaj o czystym papierze. Inaczej wygląda to w przypadku chusteczek, które zostały nasiąknięte środkami nawilżającymi lub żywicą. Warto też wiedzieć, że sporo kartonów posiada na sobie warstwę plastiku. Czas rozkładu tego typu materiału odpowiednio się wydłuża, sięgając nawet kilku lat.

Czas rozkładu śmieci metalowych

Średni czas rozkładu metali wynosi zwykle kilkadziesiąt do kilkuset lat. Oczywiście wpływa na to wiele czynników typu poziom wilgotności, czy temperatura. Rozkład metalu następuje szybciej, jeśli oddziałuje na niego środowisko kwaśne niż zasadowe.

Najszybciej rozpadają się skorodowane materiały metalowe. W przypadku złomu zajmie to od pięćdziesięciu do dwustu lat. Puszka konserwowa potrzebuje do całkowitego rozkładu około dziesięciu lat. Natomiast puszka aluminiowa rozkłada się zdecydowanie dłużej, do nawet dwustu lat. Z kolei odpady z metali szlachetnych są niezwykle trwałe. Są w stanie przetrwać przez wiele tysięcy lat.

Średni czas rozkładu bioodpadów

Bioodpady rozkładają się szybko, szczególnie jeśli zostały rozdrobnione. Za tego typu śmieci uznaje się między innymi odpady zielone typu trawa, liście, gałęzie, kwiaty. Bioodpadami są także resztki żywności. Można samodzielnie przyczynić się do rozkładu odpadów pochodzenia naturalnego, chociażby przy wykorzystaniu kompostownika. W ten sposób pozyska się niezwykle cenny nawóz, bogaty w składniki odżywcze. Przyda się do nawożenia roślin, co z kolei przełoży się na obfite plony. Bioodpady rozkładają się od dwóch tygodni do maksymalnie kilkudziesięciu miesięcy. W odpowiednich warunkach trwa to jednak zazwyczaj pół roku. W przypadku na przykład skórki od banana zajmie to maksymalnie dwa lata. Natomiast ogryzek owocu rozłoży się w ciągu sześciu miesięcy.

Jak długo rozkłada się guma do żucia, niedopałki papierosów i inne pularne śmieci

Niepozorna zapałka potrzebuje do całkowitego rozkładu aż sześć miesięcy. W przypadku gumy do żucia czas ten wydłuża się do pięciu lat. Torebka skórzana potrzebuje do nawet czterdziestu lat do całkowitego rozłożenia się, z kolei papieros z filtrem od dwóch do pięciu lat. Zapalniczka zostanie rozłożona w ciągu stu lat. Styropianowy kubek zanieczyszcza środowisko przez aż pięćdziesiąt lat. Obuwie syntetyczne rozłoży się dopiero po mniej więcej dwustu latach. Na rozkład żyłki wędkarskiej trzeba czekać przez aż sześćset lat. W przypadku karoserii samochodowej okres ten wydłuża się do tysiąca lat.

Podsumowanie

Odpady mogą rozkładać się przez kilka tygodni do nawet kilku tysięcy lat. Tempo rozkładu śmieci zależy przede wszystkim od ich rodzaju, czyli materiału, z którego zostały wykonane oraz czynników środowiskowych – temperatura i wilgotność powietrza. Jeśli śmieci będą odpowiednio segregowane, to można poddać je potem recyklingowi, czyli wykorzystać ponownie. Najszybciej rozkładają się odpady organiczne, czyli żywność, a najdłuższej trwa to w przypadku plastiku. Są także odpady, które nie ulegają rozkładowi typu szkło, przez co idealnie nadają się do recyklingu.

Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium