Czym i jak malować ławkę ogrodową?
Czym i jak malować ławkę ogrodową?

Wszystkie drewniane meble i sprzęty trzeba co jakiś czas konserwować, a malowanie jest jedną z takich czynności. Jednak kiedy pójdziemy do sklepu, to najpewniej szybko zauważymy, że wybór preparatów jest dość spory. Czym pomalować ławkę ogrodową i jak pomalować ławkę prawidłowo, by długo prezentowała się świetnie?

Jaki mamy wybór farb i lakierów do malowania ławki?

Na sklepowych półkach znajdziemy produkty z kilku kategorii i nie zawsze jest to farba, choć i ta jeśli będzie dobrze wybrana, da zadowalający efekt. Częstym wyborem jest bejca, którą ceni się za podkreślenie naturalnej struktury drewna. W przypadku kiedy interesuje nas mocniejsze krycie, to możemy wybrać dedykowaną farbę do drewna. Możemy także postawić na lakier do ławki ogrodowej. On z kolei jest trafnym wyborem, jeśli zależy nam na tym, by ławka zachowała swoją oryginalną kolorystykę i strukturę.

Czym pomalować ławkę ogrodową – farbą i lakierem?

Po części na pytanie, czym pomalować ławki ogrodowe już sobie odpowiedzieliśmy wyżej. Do wyboru mamy kilka typów produktów, a to, po który z nich sięgniemy, zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać. Jeśli chcemy, by ławka miała równy kolor, a przy tym wciąż widoczna była faktura drewna, weźmy bejcę. Jak chcemy, by drewno było widoczne, ale nie zamierzamy wyrównywać kolorytu, bo na przykład piękno ławki tkwi właśnie w takim cieniowaniu, to dobry będzie lakier. W przeciwieństwie do bejcy nie będzie pokrywać drewna kolorem.

Natomiast kiedy chcemy całkowicie zmienić kolor ławki, bo na przykład zmieniamy aranżację ogrodu, to sprawdzi się farba, ale nie każda. Jaka farba do malowania ławki? Musimy pamiętać o warunkach atmosferycznych, na jakie nasza ławka będzie narażona, stąd nie każda farba będzie idealna. Dobrą propozycją będą farby kredowe, alkaidowe, olejne i akrylowe, ale przed zakupem zweryfikujmy, czy producent zaleca je do stosowania na zewnątrz.

Jaki pędzel wybrać do malowania ławki?

Oprócz farby lub lakieru musimy zaopatrzyć się w narzędzia do nakładania farby, bejcy lub lakieru. Zrezygnujmy z wałków na rzecz pędzli z naturalnym włosiem. Nie musi to być malutki pędzelek, ale też nie bardzo duży, bo najczęściej przy ławce jest trochę trudno dostępnych miejsc, do których również farba musi się dostać. Przed zakupem sprawdźmy jakość trzonka i włosie, czy jest gęste i równe na całej powierzchni.

W jaki sposób pomalować ławkę?

Zanim przejdziemy do malowania, ławkę trzeba przygotować, a więc papierem ściernym wyrównać rysy, zeszlifować starą powłokę. Następnie usuwamy powstały pył, myjemy i odtłuszczamy. W przypadku wykwitów pleśni prace poszerzmy o użycie preparatu biobójczego. A w razie uszkodzeń sięgamy po masę naprawczą do drewna. Następnie oklejamy elementy konstrukcyjne i malujemy, zaczynając od trudno dostępnych miejsc. Farbę nakładamy wzdłuż rysunków słojów.

Impregnacja ławki ogrodowej

Chociaż impregnacja nie jest obowiązkowa, to znacząco podniesie żywotność mebla i zabezpieczy powierzchnię przed rozwojem grzybów i glonów. Czym zabezpieczyć ławkę ogrodową? Impregnatów do drewna jest równie dużo, co farb. Podstawą są preparaty bezbarwne z dużą ilością substancji biobójczych, ale do wyboru mamy także preparaty ochronno-dekoracyjne, które zapewniają nieco mniejszą ochronę, lecz przy tym nadają kolor. Są to na przykład oleje i lakierobejce.

Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium