Przeważnie nie zwracamy większej uwagi na kosze na śmieci – wymagamy, by były i spełniały swoje zadanie. Jednak potrafi nas zirytować sytuacja, gdy musimy przemierzać miasto z niechcianym odpadkiem w ręku w poszukiwaniu pojemnika na śmieci. Wówczas doceniamy ich rolę, a ponieważ trudno wyobrazić sobie bez nich współczesne miasto, to zachęcamy do lektury poniższego wpisu.
W trosce o wspólną przestrzeń
Korzystanie z przestrzeni publicznej wymaga przestrzegania wielu zasad. Jedną z nich jest wspólna dbałość o czystość i porządek. Trudno będzie o nie zadbać, nawet przy najlepszych chęciach mieszkańców, jeśli zbagatelizuje się umieszczenie koszów na śmieci w centrum miasta, przy deptakach i alejach spacerowych, na osiedlach, w parkach, na placach zabaw – jednym słowem tam, gdzie chodzimy i bywamy. Dostęp do pojemników na odpadki wpływa na zachowanie ludzi. Podczas projektowania tzw. małej architektury miejskiej należy zadbać o rozmieszczenie pojemników na odpadki w korzystnej odległości tak, aby zbyt długi dystans nie prowokował do wyrzucania śmieci wprost na ziemię.
Przemyślana konstrukcja kosza na śmieci
Kosz, choć wydawałoby się, że to zwyczajny pojemnik, to powinien być odpowiednio zaprojektowany. Wówczas spełni swoją funkcję: łatwo będzie z niego korzystać, ale też bez problemu oczyści się go. Nie warto oszczędzać na materiałach do jego wykonania, zarówno elementy drewniane, jak i metalowe powinny wykazywać odporność na zróżnicowane warunki atmosferyczne, a także na chuligańskie wybryki. Wskazane jest, aby tak, jak modele produkowane przez naszą firmę, pojemnik mógł być przytwierdzony do podłoża lub zostać wmurowany. Nie można też zignorować względów estetycznych – wypada, aby pojemnik na odpadki współgrał ze stylem architektonicznym miejskiej przestrzeni. W naszej ofercie znaleźć można kosze odpowiadające wszystkim gustom i potrzebom, np.:
- Kosze na śmieci do segregacji – połączone ze sobą cztery oznakowane pojemniki do przyjmowania odpadów mieszanych, szkła, plastiku oraz papieru. Wykonane z mocnej stali.
- Kosze okrągłe – mocowane na okrągłym lub kwadratowym słupku na stałe, lub z możliwością obracania, przeznaczone do wkopania. Stelaż metalowy został pomalowany proszkowo.
- Kosze kwadrat bez ramy – mocowane do podłoża, kolor drewnianej ramy tak jak i w innych modelach oferowany jest w różnych wersjach. Konstrukcja metalowa jest całkowicie spawana. Zawierają cynkowane wkłady.
- Kosze kwadrat z ramą – również o konstrukcji całkowicie spawanej wyposażonej w cynkowany wkład. Może być mocowany do podłoża.